Przejdź do treści
Strona główna » Międzynarodowy Szlak Maziarski

Międzynarodowy Szlak Maziarski

  Międzynarodowy Szlak Maziarski (po łemkowsku Maziarski Put) to projekt przygotowany przez łemkowską organizację społeczną „Zjednoczenie Łemków”. To popularny szlak turystyczny w Beskidzie Niskim, który łączy Powiat Gorlicki i Kraj Preszowski na Słowacji. Ma długość około 85 km i biegnie przez takie miejscowości jak Łosie – Nowica – Przysłup – Gładyszów – Zdynia – Konieczna – Chmelova – Zborov – Bardejovskie Kupele – Stebnik – Blechnarka – Wysowa-Ropki – Hańczowa – Uście Gorlickie – Klimkówka. Nazwa szlaku pochodzi od Maziarzy – grupy etnicznej zamieszkującej niegdyś tereny węgierskiej części Karpacji. W przeszłości tędy prowadziły ważne trakty handlowe, a także szlaki wojenne. W czasie I wojny światowej w rejonie Beskidu Niskiego toczyły się ciężkie walki, a Szlak Maziarski był jednym z kluczowych punktów działań wojskowych.

  Szlak Maziarski to przede wszystkim przewozy tradycyjnym wozem maziarskim. Stary wóz maziarza wyposażono w drewniane ławki, hamulce i koła z gumowymi oponami. Szlak Maziarski Łosie – Szymbark zachęca do zwiedzania atrakcji turystycznych regionu. Atrakcje turystyczne na szlaku:

  • zagroda maziarska w Łosiu,
  • drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łosiu, to klasyczna, trójdzielna świątynia z kopulastymi wieżyczkami nad prezbiterium, jedną nawą i babińcem, obita gontem i przykryta blachą.
  • zabytkowe prezbiterium drewnianej cerkwi Wniebowzięcia NMP posadowiona w Łosiu (kaplica cmentarna),
  • cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy w Dolinach (przysiółek wsi Szymbark),
  • ośrodek budownictwa ludowego w Szymbarku,
  • kościół pw. Św. Wojciecha Biskupa z XVlll w Szymbarku.

  Broszura o Międzynarodowym Szlaku Maziarskim do pobrania tutaj.